Tichomořské Markézy jsou divoké ostrovy, takže na povalování na sněhobílých plážích to není. Za to Vás čeká neskutečně nádherná nedotčená příroda a scenérie jak ze snů.
JAK EVROPANÉ DOBÝVALI MARKÉZY
Souostroví Markézy tvoří dvanáct ostrovů sopečného původu, z nichž je jen polovina obydlená. Řadí se do Francouzské Polynésie, přestože od Tahiti jsou vzdálené 1500 kilometrů. Život tu plyne poklidně, Markézy patří mezi oblasti, které ještě nejsou poznamenané velkým turistickým ruchem A tím si ponechávají punc exklusivity atmosféru ztraceného ráje.
OBJEVITELÉ BOJOVALI S DOMORODCI
Přestože jsou odlehlé, první Evropané je objevili už v roce 1520, kdy tu proplula výprava portugalského mořeplavce Magellana. O téměř čtyřicet let později k ostrovu Fatu Hiva dorazil Španěl Álvar Mendanovi de Neyra, kterému se však nepovedlo vylodit, protože bojoval s domorodci. Vystoupal až o několik dní později na břeh ostrova Tahuata, kde nechal sloužit mši.
V následujících staletích se na Markézách zastavovaly jen občasné návštěvy, které často musely rychle uprchnout před nepřátelskými domorodci. V roce 1813 se Američané pokusili o vybudování vojenské základy na ostrově Nuku Hiva, ale ani dobře vyzbrojená posádka se nakonec místním neubránila a musela odplout.
Na trvalé obsazení si ostrovy počkaly až do roku 1842, kdy je jménem francouzského krále Ludvíka Filipa obsadil mořeplavec Dupetit-Thouars.
EVROPANÉ DOVEZLI NEMOCI A ALKOHOL
Přítomnost kolonizátorů měla na život Markézanů tragický vliv. Evropané na ostrovy zavlekli choroby, proti kterým domorodci neměli imunitu, a přivezli s sebou alkohol, který si vyžádal podobný počet zmařených životů jako nemoci. V polovině devatenáctého století žilo na Markézách odhadem šedesát tisíc lidí a během padesáti let tento počet klesl na třetinu.
Velkou roli v záchraně domorodých obyvatel sehrál doktor Louis Rollin, který začal Markézany očkovat proti dovezeným chorobám a poskytoval jim zdravotní péči. Ve dvacátých letech dvacátého století přežívalo na ostrovech pouze dva tisíce původních obyvatel a díky Rollinovi se populace začala opět rozrůstat, až na dnešních asi devět tisíc lidí.
Souostroví Markézy je součástí Francouzské polynésie. Leží asi 1500 km od Tahiti, stručně řečeno tato divočina je ukrytá daleko odevšaď. Ostrovy sopečného původu jsou omývané Pacifickým oceánem. Teplota v průměru celoročně dosahuje příjemných 26 stupňů.
Příroda je svým pánem
Markézy lze považovat za stále nedotčenou turistickou destinaci , kde je příroda svým pánem. Divocí koně se potulují po pastvinách, občas vám zkříží cestu i na ulici. Stádo krav se velmi rádo zastaví uprostřed hlavní silnice a sleduje vás skoro hypnotizujícím pohledem, když zatroubíte z auta. Stromy a flóra jsou také krásným důkazem toho, že si zde příroda vyhrála. I sopečné vrchy jsou porostlé zelení .
Tiki Tuhiva
V centru hlavního ostrova se nachází mala hora Tiki Tuhiva. Po snadném výstupu se můžete pokochat výhledem na ostrov. Hlavní doménou hory je sousoší bojovníka a bohyně ,kteří dohlíží na bezpečnost ostrova. Dále se k souostrovi váže legenda ,která je na vrcholu popsána a zahalena tajemstvím.
Cesta za vodopády
Ostrov Nuku Hiva nabídne krásnou podívanou také na vodopády Vaipo, a však ne zadarmo. Lodí se dostanete na ukrytou pláž, kde začíná cesta tropickým lesem. Trek není vůbec jednoduchý a je dobré se na něj připravit. Dostatek vody, pevná obuv a repelent jsou nezbytností. Po asi dvouhodinovém překonávání všech nástrah, kde se občas můžete brodit i po kolena vodou, se vám naskytne pohled na vodopády a rázem si uvědomíte, že cesta stála za to. Teď už jen vnímat šumění vody, zpěv ptáků a vůni lesa.
Markézské ostrovy jsou vhodné pro turisty, kteří mají rádi aktivní dovolenou. Divoké Markézy nabízejí krásnou osobitou přírodu, a však na lenošení u moře zvolte raději jinou destinaci.
Markézy v kostce:
měna: pacifický frank
očkování: doporučeno, ne však nutné
víza: patří pod Francii, takže není potřeba víza z Evropské unie
ubytování: vhodné dopředu rezervovat (není jich mnoho)
jazyk: francouzština
doporučení: repelent, půjčeni auta, průvodce, výlety