Míst označovaných jako ráj na zemi jsou jistě stovky, ale Francouzská Polynésie je jiná. Na chvíli se s Vámi zastaví i čas. Budete dýchat plnými doušky atmosféru maorské civilizace, necháte se se ovívat teplým větrem jižního Pacifiku a místní příroda Vás nenechá přestat žasnout nad její krásou. Společenské ostrovy tvoří čtyři hlavní seskupení ostrovů – Jižní souostroví, Tuamotu neboli Gambierovy ostrovy, Markézy a především Společenské ostrovy, kde žije nejvíc obyvatel. Pojďme si tedy některé z nich blíže představit.
Když se řekne Společenské ostrovy (nebo také Ostrovy Společnosti), mnohým se okamžitě vybaví Tahiti. Je to největší a nejznámější ostrov. Jedná se o hornatý ostrov plný vodopádů, divoké přírody a černých pláží. Na Tahiti je i jedna z nejlepších surfařských pláží světa. Ostrov se skládá ze dvou kruhových částí se sopečnou horou ve středu každé z nich. Ostrov Tahiti proslavila proslavila mimo jiné i díla francouzského malíře Paula Gauguina. Měl zde muzeum, nicméně podle posledních informací je pro nezájem zavřené…
Na severozápadním pobřeží se rozkládá hlavní město celé Polynésie – Papeete. Kdysi dávno to byl malý a nijak zvláště důležitý přístav. Teď se ale proměnil na obří loděnici, kde kotví jak obchodní lodě, tak zaoceánské parníky. Centrem všeho dění je pobřežní promenáda, lemovaná obchody, bary, kavárnami i restauracemi. Mnohé z nich jsou koncipovány jako Take Away či Street BBQ. Nicméně najdeme zde zcela jistě i luxusní restaurace nabízející vybrané místní pokrmy. Určitě je škoda minout obří tržiště v centru, kde můžete koupit i černé perly za zlomek ceny, co potkáte ve značkových obchodech na Bora Bora nebo Raiatea.
Daleko zajímavějším místem k navštívení je 17km vzdálený ostrov Moorea. Ostrovy odděluje hluboký průliv, místy až 1500m. Moorea má rozlohu 134 km² a žije na ní okolo 16 tisíc obyvatel. Jeho severní pobřeží výrazně profilují dva zaříznuté zálivy – Oponuhu a Coockův záliv. Nejvyšším vrchem je Tohi’e’a (1207 m). Hlavními zdroji příjmů pro Mooreu jsou (jde o třetí nejnavštěvovanější ostrov Francouzské Polynésie po ostrovech Tahiti a Bora Bora.
Ostrov Moorea nabízí kompletní turistické zázemí, které využívá velké množství turistů, kteří svou dovolenou tráví ve Francouzské Polynésii. Důvodů je pro to více. Mezi ty hlavní patří to, že ostrov Moorea nabízí krásnou přírodu a katalogové pláže podobně jako známější polynéský ostrov Bora Bora, ovšem v mnohem nižších cenových relacích. Druhým důvodem je blízkost mezinárodního letiště v Papeete (let na Mooreu trvá jen cirka 15 minut), proto řada turistů volí právě tento ostrov pro strávení dovolené – dostanou se sem rychle a přitom nejsou na hustě osídleném Tahiti.
Na ostrově Moorea je řada restaurací, obchodů a barů, kde lze trávit volný čas. Rovněž ubytovací možnosti zde jsou široké a zahrnují většinu cenových relací. Dostupná je také řada turistických cílů, mezi které patří např. nejvyšší vrcholy ostrova s výhledy do okolí. Všeobecně se dá pobyt na ostrově Moorea strávit mnohem aktivněji než na Bora Bora, kde jsou možnosti výletů značně omezené. I to je důvodem obliby tohoto ostrova mezi turisty. My máme Mooreu rádi a doporučujeme jí s LukeSail navštívit. Lukáš Šulc Vám bude skvělým průvodcem a uvidíte sami, že na Vaší polynéskou dovolenou jen tak nezapomenete.
Bora-Bora. Bora nabízí širokou paletu aktivit a zajímavých míst, kvůli kterým na ostrov každoročně jezdí obří množství turistů. Na samotné pevnině existují dvě centra. Administrativním centrem ostrova je Vaitape, které se nachází na západním pobřeží a je zároveň i nejživější a nejobydlenější částí celého ostrova. Nicméně se jedná o vlastně malou vesnici, ničím zvlášť zajímavou a využijete tam tam maximálně nákupní středisko a to je vše. Daleko zajímavějším místem je Matira – též nazývaná „Matira point“, jedná se o nejjižnější cíp ostrova s nádhernými plážemi a rozsáhlými lagunami. Jsou zde k vidění korálové hlavy, manty, žraloci….zoologická zahrada. Na katamaránu obeplujeme celý ostrov a budeme kotvit na nejkrásnějších místech celého Pacifiku.
Na ostrově žije cca 6 000 stálých obyvatel, jejichž počet každý rok rozšiřují tisícovky turistů, kteří zde tráví své dovolené. Dovolená na Bora-Bora je synonymem luxusu, tento sopečný atol je všeobecně považován za jednu z nejdražších dovolenkových destinací světa, kde však solventní turista může očekávat maximální míru komfortu a luxusu. Svou cenovou úrovní se značně vymyká i obecně vyšším cenovým relacím v celé Francouzské Polynésii.Na naší cestě na Bora Bora strávíme 2-3 dny.
Raiatea. Raiatea je ostrov, který je součástí tzv. Závětrných ostrovů v rámci souostroví Společenských ostrovů. Má rozlohu 238 km² a žije na něm okolo 12 tisíc obyvatel. Hlavním centrem je město Uturoa. Jde o čtvrtý největší ostrov Francouzské Polynésie (po ostrovech Tahiti, Nuku Hiva a Hiva Oa). Je obklopen stejnou lagunou jako sousední ostrov Tahaa. Téměř po celé 2. tisíciletí n. l. (s výjimkou 20. stol.) hrála Raiatea důležitou roli díky posvátnému Marae Taputapuatea v lokalitě Opoe. Šlo o nejdůležitější kultovní místo celé východní Polynésie, k němuž se pravidelně sjížděli Polynésané z velké části Tichomoří, z oblastí od Nového Zélandu až po Havaj.
Tahaa. Tento ostrov je velmi spoře osídlený, má kolem sebe úchvatné lagůny a doslova všude voní vanilka. Na jižní části ostrova jsou dvě místa s perlovou farmou, kde si můžete zakoupit moc hezké náhrdelníky, náušnice a vůbec šperky ručně dělané místními Maory. Při každé návštěvě ostrova s LukeSail zajišťujeme polynésky večer v plážové domácí restauraci Ficus s maorskými tanci, workshopy, domácí kuchyní a samozřejmě míchanými drinky.
Maupiti. Nejkrásnější a nejpanenštější ostrov celé oblasti. Krásné lagůny, nezmapované hloubky, mangovníky poseté čerstvým ovocem, úchvatné treky přírodou, domácí kuchyně, potápění s mantami… zkrátka opravdový ráj na Zemi. Na ostrov lze vplout jen jedním pasem – jižním. Je to poměrně náročné, musí být ideální podmínky a vítr nesmí vanout od jihu. Když se to však povede, čeká Vás nezapomenutelný zážitek a skutečná polynéská atmosféra.
Huahine.
Na celém ostrově jsou tak jen dva hotely a několik málo penzionů. Huahine je ideální místo, pokud chcete utéct před celým světem.
Huahine se odedávna přezdívalo „ostrov rebelů“. Místní obyvatelé se vždy odmítavě stavěli k jakýmkoliv změnám a tento postoj se projevuje i dnes v jejich náhledu na turisty a turismus obecně. Funguje zde jen málo hotelů a pár penzion. Rozvoj další hoteliérské infrastruktury místní moc nechtějí. Huahine si tak drží autentický polynéský ráz. Zde naše polynéské plavby s LukeSail často končí. Na Huahine je letiště a za 120 dolarů se dostatene během 45min na Tahiti.
Huahine ve skutečnosti tvoří dva samostatné ostrůvky oddělené úzkým kanálem. Ten větší – Huahine Nui – je rozvinutější, živější, ale zároveň i hlučnější. Naopak menší Huahine Iti je téměř neobydlený, ale zároveň naplno ukazuje, jak krásná příroda ve Francouzské Polynésii vlastně je.