Souostroví Tuamotu

To nejlepší z Tahiti – Moorea - Bora Bora – Tuamotu - Markéz

Rangiroa

POLYNÉSKÉ OSTROVY TUAMOTU
Tuamotu je jeden z největších řetězů korálových atolů na světě a pokrývá plochu odpovídající rozloze téměř celé západní Evropy. Tvoří je přes 70 spoře obydlených atolů, které nabízí útěk před uspěchanou civilizací. Administrativně patří pod Francouzskou Polynésii. Všechny ostrovy v souostroví Tuamotu jsou nízké korálové ostrovy. Například Makatea – je to jedna ze tří velkých fosfátových skal v Tichém oceánu. Polynéské ostrovy Tuamotu připomínají v kontrastu s temně modrým Pacifikem perlový náhrdelník.

Tikehau

Ostrovy Tuamotu jsou světem samy o sobě. Jejich korálové prstence o sobě dávají vědět, že v souladu s Darwinovou teorií o formování atolů, bylo toto souostroví složeno z tzv. vysokých ostrovů, stejně hornatých a mohutných, jako jsou dnes Markézy nebo i Společenské ostrovy. Atoly rozptýlené v Jižním Pacifiku tvoří pás o celkové délce až 1 500 km ze NW na SE a široký 500 km od E na W. Nejbližší ostrovy souostroví Tuamotu se nacházejí přibližně 300 km od Tahiti. Letají tam pravidelné linky z Papeete a Rangioru s LukeSail využíváme při jednosměrných plavbách na souostroví Markézy.

Trocha čísel:
• celková plocha atolů: až 700 km2.
• celková plocha všech lagun: až 6 000 km2.
• rozloha laguny u ostrova Rangiroa: více než 1 000 km2!!!
Atoly nevystupují víc než pár metrů nad hladinu jižního Pacifiku. Každý ostorv je přitom unikátní. U třiceti ostrovů je vnější prstenec protnutý jedním nebo více průlivy, které jsou jedinou možností, jak se do bariéry dostat. Zatímco jiné jsou kompletně uzavřené a není možné je navštívit jinak, než helikoptérou. Některé jsou obrovské (až 70 km) jiné malé (jen 4-5 km na šířku).

Rangiroa


Protože pro mořeplavce byly polynéské ostrovy Tuamotu vždycky velmi nebezpečné zejména z důvodu velmi obtížné navigace, dlouho tak zůstávaly ve stínu Společenských ostrovů. To se změnilo díky kultivaci perel, která se stala pilířem polynéské ekonomiky a také díky důkladnějšímu prozkoumávání oblastí s katografy. Rozvoj kultivace perel zvrátil trend odlivu populace, se kterým se ostrovy dlouho potýkaly. Asi 40 ostrovů Tuamotu je nyní obydleno. Od těch, kde žije pouze přechodně hrstka lidí, až po ostrov Rangiroa, která má více než 3000 trvalých obyvatel. Spolu s ekonomickým rozvojem a nárůstem počtu obyvatel se rapidně zlepšovala také infrastruktura ostrovů.
Místa jako Rangiroa, Ahe a Manihi, která sázejí na perly a turistický ruch a celkově na modernizaci, generují nejvíce financí do polynéské pokladny. Několik dalších atolů (například Hereheretue a Tematangi) zůstávají spojené s okolním světem jen prostřednictvím nepravidelných nákladních lodí. A je to dobře. Tuamotu je i díky ne úplně komfortní dostupnosti stále perlou Pacifiku a jedním z nejkrásnějších míst na světě.

Co si určitě nenecháme ujít:
• Potápění v průlivu Rangiroa mezi hejny korálových ryb a mořskými savci.
• Perlové farmy na ostrovech Manihi, Ahe, Takaroa nebo Fakarava. Místní Maorové Vám ukáží proces zrození černé perly.
• Opuštěné pláže na ostrovech Mataiva, Takapoto nebo Tikehau. Sněhobílá písek, nekonečné pláže, blankytně modrá voda, jedna z nejkrásnějších lagun světa.